niedziela, 11 listopada 2012

[242] Wędrówka przez słońce

Autor: Corban Addison
Tytuł: Wędrówka przez słońce
Wydawnictwo: Świat Książki
Ilość stron: 400
Czas czytania: 3 dni
Premiera: 7,11,2012r.


Moja opinia: Corban Addison - ukończył prawo na University of Virginia i inżynierię na California Polytechnic State University w San Luis Obispo. Jest zaangażowany w walkę o prawa człowieka, w tym zwalczanie współczesnego niewolnictwa. Mieszka w Wirginii z żoną i dwójką dzieci. Wędrówka przez słońce to jego pierwsza powieść.

Niespodziewanie nadchodzi fala tsunami, która powoduje ogromne straty. Niszczy wszystko co spotka na swojej drodze, dlatego teraz walają się połamane drzewa, leżą gruzy budynków, a nawet ciała ludzi, którym nie udało się w porę uciec. Ahlayi i Sity to nastoletnie dziewczyny, które przeżyły katastrofę. Jednak fala zabrała im całą rodzinę i dom. Samotne i zdane jedynie na siebie siostry wyruszają do przyklasztornej szkoły zapewniającej schronienie. Po drodze zostają uprowadzone i sprzedane do burdelu w Bombaju. Tam rozdzielają siostry, by oddzielnie przechodziły przez okrutne rzeczy. Do Bombaju wyrusza również prawnik Thomas Clarke aby być z żoną i rozwiązać swoje niemałe problemy osobiste oraz zawodowe. Mężczyzna pracuje dla CASE czyli organizacji zajmującej się pomaganiem nieletnim dziewczynom zmuszanych do pracy jako prostytutki. Życie sióstr i prawnika splecie się, dzięki czemu mężczyzna będzie chciał im pomóc. Jednak czy uda mu się uratować obie siostry skoro jedna została wywieziona z kraju? Czy uda mu się wydostać dziewczyny z rąk handlarzy żywym towarem? Czy jednocześnie rozwiąże swoje własne problemy? O tym i o wielu innych rzeczach dowiecie się jedynie czytając tę powieść...

Autor w swojej debiutanckiej powieści porusza kilka ważnych kwestii, o których nie boi się pisać w prost. Uprowadzenie, handel ludźmi czy przemoc seksualna to często trudne i ciężkie tematy, które są w niewielkim stopniu poruszane przez nas, dlatego autor chce nam przedstawić dzisiejsze realia i okrutne rzeczy, które dzieją się na świecie, a niekiedy nawet nie jesteśmy świadomi tego, że podobne sytuacje mają miejsce niedaleko nas. Oprócz podanych wcześniej tematów autor stara się ukazać problemy małżeńskie i ból związany z utratą córeczki, ponieważ właśnie z taką rzeczą zmaga się Thomas Clarke. Niewątpliwie te wszystkie kwestie wzbudzają w nas mnóstwo emocji, zwłaszcza jeśli porywane i zmuszane do różnego rodzaju czynów są nieletnie dziewczynki. Autor w sposób bezpośredni i dosadny ukazuje nam prawdziwość tego, dlatego cała historia może wydawać się przerażająca.

Mimo że powieść porusza trudne tematy to autor przedstawił je w taki sposób, aby historia trafiła do szerokiego grona odbiorców. Język i styl, którym się posługuje jest przystępny, dzięki czemu lekturę czyta się bez problemu. Trzeba przyznać, że autor mimo lekkości w pisaniu stworzył otoczkę, która wywołuje w czytelniku przerażenie. Ciężko jest tez uwierzyć opisanym sytuacjom, ponieważ są one na prawdę nieprawdopodobne i często wstrząsają emocjami.. Czytelnik ma możliwość zobaczyć w jakim stopniu nasz świat jest niebezpieczny i straszny.

Kolejnym atutem powieści jest szybkie tempo zdarzeń, które powoduje że czytelnik na pewno nie będzie się nudził przy lekturze. Książka poruszy nie jedno ludzkie serce i wzbudzi w czytelniku potrzebę walki ze złem. Może nie jesteśmy w stanie stawić czoła handlarzom żywym towarem, ale na pewno możemy czynić dobro prostymi i codziennymi uczynkami. Może kiedyś świat stanie się bezpieczniejszym miejscem. Właśnie takich odczuć doznałam po zapoznaniu się z powieścią Addisona. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się ciekawostek na temat kultury Indii to Wędrówka przez słońce na pewno Wam w tym pomoże.

Podsumowując Wędrówka przez słońce to powieść ciekawa i na pewno warta uwagi. Powinni ją przeczytać wszyscy, którzy nie boją się trudnych tematów i mają odwagę czytać o ludzkich nieszczęściach. Lektura pełna emocji, ciekawych opisów, drobnych ciekawostek oraz akcji. Polecam wszystkim bez wyjątku! Taka powieść jest warta cennego czasu, pieniędzy czy miejsca na półce.

9/10
6/6

Książkę otrzymałam od wydawnictwa Świat Książki, za co serdecznie dziękuję.
Książkę można kupić w księgarni Weltbild w atrakcyjnej cenie.

10 komentarzy:

 1. Nie przepadam za takimi książkami, więc tę pozycję sobie odpuszczę:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Poluję na tą książkę. Zapraszam do mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. ja właśnie o ludzkich nieszczęściach staram się czytać jak najmniej, dołują mnie takie ksiązki. na razie szukam czegoś optymistyczniejszego :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo wysoka nota. Nie spodziewałam się po tej książce tak emocjonującej fabuły.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka wydaje się ciekawa, chciałabym przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię trudne tematy poruszane w książkach, ale ostatnio zbyt często natykam się na nie, więc choć będę miała "Wędrówkę przez słońce" na uwadze, na razie ją sobie odpuszczę ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Po tą książkę mogłabym się skusić.

  OdpowiedzUsuń
 8. Trochę już o książce się naczytałam i zbiera głównie pozytywne recenzje. Póki co na siłę szukać jej nie będę, ale jak sama wpadnie mi w ręce? To czemu nie ;]

  OdpowiedzUsuń
 9. Masz świetny, oryginalny blog, obserwuję <3
  Także uwielbiam książki, bo pozwalają oderwać się od rzeczywistości i niektóre uczą ważnych wartości życia <3 Będę tu często zaglądać, polecam wszystkim cudowną książkę Lindy Holeman ''Księżycowa klatka'' - naprawdę książka bardzo mądra wzruszająca i godna przeczytania <3 Zajrzyjcie na recenzję...


  PS. Zapraszam na konkurs, który organizuję :P Nagrodą jest reklama wygranych blogów. Na prawdę BARDZO, BARDZO PROSZĘ WEŹCIE UDZIAŁ <3

  OdpowiedzUsuń