poniedziałek, 25 czerwca 2012

[214] Siła trucizny


Tytuł: Siła trucizny
Wydawnictwo: Mira
Ilość stron:
Czas czytania: 2 dni

Moja opinia: Maria V Snyder - urodziła się i wychowała w Filadelfii w stanie Pensylwania. Ukończyła studia z dziedziny meteorologii, jednak praca w zawodzie nie przynosiła jej satysfakcji. Dlatego w 1995 roku zajęła się pisaniem. Na początku Maria pisywała jedynie do gazet i magazynów, by z czasem skupić się na powieściach. Pierwszą książkę – „Siła trucizny” napisała w 2005 roku, a rok później otrzymała za nią nagrodę Compton Crook przyznawaną za najlepszy debiut powieściowy. Snyder w wolnych chwilach uprawia sport, gra na wiolonczeli i dużo podróżuje.

Fantasy to gatunek literacki, który większość czytelników uwielbia. Obecnie na rynku znajdziemy całe mnóstwo książek do niego przynależących, dlatego coraz trudniej jest znaleźć bardzo dobrze napisaną i wartą naszej uwagi powieść. Często lektury wybieramy ze względu na ładną okładkę i wydanie, jednak czy w taki sposób znajdziemy odpowiednią dla nas książkę? Siła trucizny ma niezwykle dopracowaną, klimatyczną i nastrojową oprawę graficzną, która przyciągnie wielu czytelników, ale czy historia zawarta w powieści jest równie dobra?

"Kobieta i jej magiczna moc. Potężniejsza niż siły natury."

Siła trucizny opowiada o Yelenie, która dopuściła się okropnej zbrodni przez co została skazana na karę śmierci. Jednak przed ostateczną egzekucją dostaje szansę na przeżycie, a mianowicie musi przejść szkolenie, które umożliwi jej testowanie żywności samego komendanta, co jednocześnie chroniło by go przed spożyciem trucizny. Każdy kolejny posiłek to chwila zwątpienia i niepewności, gdyż właśnie on może być zatruty. Yelenie zostaje przydzielony osobisty trener, Valek, który ma za zadanie nauczyć ją rozróżniania trucizny zarówno w smaku jak i zapachu. Na dodatek dowiaduje się, że posiada ogromną magiczną moc, która jest surowo zakazana, a niekontrolowana może naruszyć porządek świata. Jak dziewczyna poradzi sobie ze wszystkimi przeciwieństwami losu? Czy pogodzi się ze swoim losem?

Już po przeczytaniu kilku stron czytelnik zostaje wciągnięty w wir wydarzeń, dzięki szybkiej i dynamicznej akcji, która rozwija się wraz z kolejnymi stronicami. W jednej chwili przenikamy przez cienką barierę dzielącą świat realistyczny z fantastycznym i stajemy u boku Yeleny by razem z nią walczyć, uczyć się i testować żywność. Cały świat został wykreowany przez autorkę w bardzo dokładny i ciekawy sposób powodując, że czytelnik będzie miał wrażenie, iż to właśnie on bierze czynny udział we wszystkich wydarzeniach. Jest to niezwykle mocną stroną książki, ponieważ możemy znaleźć się w świecie stworzonym przez Marię V. Snyder.

Kolejną pozytywną cechą jest dobrze rozbudowana fabuła. Autorka miała nietuzinkowy pomysł, dzięki czemu udało jej się napisać ciekawą i intrygującą książkę. Pierwszy raz od bardzo dawna czytałam tak dobrze napisaną powieść oraz taką, gdzie nie zostały użyte wszelkiego rodzaju istoty nadprzyrodzone jak wampiry, anioły czy elfy. Zamiast tego autorka urozmaiciła całą historię szczyptą magii, co bardzo dobrze wpłynęło na całokształt.

Maria V. Snyder posługuje się lekkim i przyjemnym językiem, a jej styl jest bardzo interesujący. Czytelnik ma możliwość patrzenia na świat oczami autorki, gdyż jej opisy są bardzo dokładne i dopracowane. To powoduje, że lekturę czyta się z ogromną ciekawością i szybkością jednocześnie. Wszystko zostało zapisane z perspektywy głównej bohaterki Yeleny, dlatego mamy do czynienia z narracją pierwszoosobową. Mi właśnie taka odpowiada, gdyż zapoznajemy  się ze wszystkimi myślami, uczucia i lękami bohaterki i łatwiej jest nam się z nią utożsamić. Autorka świetnie wykreowała postać Yeleny, ponieważ jest ona dziewczyną odważną, pewną siebie i zawsze dążącą do celu czyli jednym słowem twardą.

W całej powieści najbardziej podobał mi się element z truciznami i praca jako testerka żywności jakiej podjęła się główna bohaterka, gdyż autorka właśnie w taki sposób przedstawiła oryginalność całej historii. Jest to na pewno książka interesująca i jedyna w swoim rodzaju, a zarysem fabuły zaciekawi nie tylko miłośników fantastyki. Mogę ją spokojnie polecić wszystkim osobom mającym ochotę na lekką i  przyjemną lekturę z magią w tle. Polecam!

5/6
8/10

Książkę otrzymałam od portalu nakanapie.pl, za co serdecznie dziękuję.

 Książkę można nabyć w księgarni Gandalf za niską cenę.

13 komentarzy:

 1. Wydaje sie naprawdę ciekawa, jednak nadal mam wątpliwości, bo jakoś nigdy mnie do niej nie ciągnęło... niemniej zastanowię się :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Sama nie wiem xd
  W sumie wysoko oceniona książka i pozytywna recenzja, jednak jakoś mnie do niej nie ciągnie. Ale kto wie ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Same pozytywy: ciekawa fabuła książki, szybka i dynamiczna akcja oraz świetnie wykreowana główna bohaterka. Nic, tylko czytać!:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam i byłam zachwycona, bardzo mi się podobała :) Szkoda, że następne części będą wydane jako ebooki :/

  OdpowiedzUsuń
 5. Już od jakiegoś czasu mam chrapkę na tą pozycję i jeśli tylko wpadnie w moje ręce - na pewno przeczytam ;D

  OdpowiedzUsuń
 6. ciekawie się zapowiada i jesteś kolejną osobą, która wydaje tej książce wysoką ocenę, wiec coś w niej być musi :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Może uda mi się ją złapać w bibliotece.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Koniecznie chcę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 9. ksiazka na pewno ciekawa, ale zastanawiam sie czy jednak dla mnie ; )

  OdpowiedzUsuń
 10. Zaintrygowałaś mnie. Już wcześniej miałam ochotę na tę książkę, jednak nie taką jak teraz - nic tylko czytac ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Zaciekawiłaś mnie, ponieważ nie ma tak wampirów, wilkołaków i innych takich stworzeń

  OdpowiedzUsuń
 12. Tym razem nie mam żadnych wątpliwości, czy się na tę książkę zdecydować ;)

  OdpowiedzUsuń