piątek, 27 kwietnia 2012

[192] Przeczekać ten dzień

Autor: Anna Maria Jaśkiewicz
Tytuł: Przeczekać ten dzień
Wydawnictwo: Promic
Ilość stron: 156
Czas czytania: 1 wieczór

Moja opinia: Anna Maria Jaśkiewicz [ur.1994] laureatka Yale Book Award oraz zwyciężczyni XXXV Olimpiady Języka Francuskiego. Na co dzień uczy w II liceum im. Stefana Batorego w Warszawie. Przeczekać ten dzień jest jej debiutem literackim. 

Śmierć dla każdego oznacza coś innego. Jedni ludzie żyją tylko dniem dzisiejszym i nie wychodzą zbyt daleko w przyszłość, zaś drudzy boją się co może ich spotkać za kilka lat. Jedną rzeczą, która jest pewna w życiu każdego  człowieka to właśnie śmierć, gdyż prędzej czy później każdy z nas się z nią spotka. Większość zastanawia się co będzie po zejściu z tego świata, jednakże nikt nie może dać nam precyzyjnej odpowiedzi na to pytanie. A jak byście się zachowali gdybyście przypadkiem poznali datę własnej śmierci? Przestraszylibyście się czy może uznali to za dobry żart?

Głównym bohaterem książki Przeczekać ten dzień jest Karol, który pracuje w szkole jako nauczyciel języka polskiego. Pewnego dnia budzi się rano spocony i przestraszony koszmarem, który mu się śnił, jednak szybko dochodzi do siebie i zaczyna szykować się do pracy. Okazuje się, że jego kalendarz gdzieś się zapodział lecz już prawie spóźniony nauczyciel rusza pędem przed siebie. W windzie spotyka się jeszcze z sąsiadką, która zaprasza go do siebie, a ten szybkim skinieniem głowy zgadza się i po chwili znajduje się w klasie razem z uczniami. Po skończonych zajęciach nauczyciel dostrzega na ostatniej ławce leżący tam jego kalendarz. Studiując go widzi dwa wpisane wydarzenia: wizyta u sąsiadki i śmierć. Najdziwniejsze jest to, że obie informacje nie zostały napisane przez Karola i właśnie w tym momencie jego życie zupełnie wywraca się do góry nogami.


Książka została podzielona na pięć części, z czego każda kolejna to jeden dzień tygodnia z życia Karola. Narracja jest prowadzona z perspektywy głównego bohatera, dzięki czemu bliżej możemy zapoznać się z jego osobowością i poglądami na rozmaite tematy. Myślę, że Pani Jaśkiewicz świetnie wykreowała nauczyciela języka polskiego i jest to dobrze prezentująca się postać na tle całej fabuły.

Temat, który autorka postanowiła wykorzystać w swojej powieści jest dość oryginalny i nietuzinkowy ale czy samo to wystarczy aby lektura była warta uwagi? To wszystko zależy od warsztatu pisarskiego autora, w tym przypadku mamy do czynienia z młodą kobietą, która postanowiła wypróbować swoich sił w pisaniu. Czy udało jej się dobrze zrealizować pomysł? Według mnie tak i wyszło jej to bardzo dobrze, gdyż zawarła w swojej książce same wartościowe elementy. 

Pani Jaśkiewicz  ma lekki i przyjemny styl pisania, dzięki czemu wciąga czytelnika w swą historię już od pierwszych stron. Razem z Karolem będziemy przeżywać kolejne dni i krok po kroku dochodzić do prawdy, która kryje się pod jednym z wpisów w jego kalendarzu. Książka nie jest dużej objętości, a mimo to zawarta w niej historia potrafi wciągnąć czytelnika i sprawić, że po przeczytaniu będzie pragnął więcej.

Przeczekać ten dzień polecam wszystkim osobom, które mają ochotę na lekką lekturę,zawierającą całą paletę pozytywnych cech począwszy od ciekawie skonstruowanej fabuły, a kończąc na dobrze wykreowanych postaciach. Uważam, że Anna Maria Jaśkiewicz napisała całkiem dobrą powieść, która jest kierowana do wszystkich osób bez względu na wiek czy płeć. Lektura bardzo mi się podobała i mam nadzieję, że już nie długo na rynku ukażą się kolejne tej samej autorki.

Opis książki:  Debiut literacki polskiej autorki. Bohaterem powieści jest nauczyciel języka polskiego, który stara się zarazić pasją do literatury swoich wychowanków. Pragnie być dla nich partnerem i przewodnikiem, lecz zderza się z ignorancją młodzieży i jej dążeniem do konsumpcyjnego stylu życia. Doskwiera mu samotność, gdyż kilka lat wcześniej w dramatycznych okolicznościach stracił żonę.

Pewnej nocy mężczyźnie śni się, że umiera. Rankiem budzi się zlany potem i z trudem dochodzi do siebie. Sen miesza się mu z jawą. Gdy wychodzi do pracy, orientuje się, że zgubił swój kalendarz. Jeszcze tego samego dnia znajduje go, lecz wtedy okazuje się, że ktoś dokonał w nim tajemniczego wpisu. Pod piątkową datą widnieje informacja, że tego dnia umrze...


4/6
7/10 
Książkę otrzymałam od wydawnictwa Promic, za co serdecznie dziękuję. 

11 komentarzy:

 1. Już za mną. Bardzo przyjemna, aczkolwiek poruszająca trudny temat lektura!

  OdpowiedzUsuń
 2. Do tej pory nie słyszałam o tej książce. Zainteresowała mnie. Będę ją miała na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapowiada się bardzo ciekawie. Chętnie przeczytam;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe, muszę się za nią rozejrzeć :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Obecnie zbieram pieniądze i czekam na jakąś mega zniżkę w Matrasie by zrobić wielkie książkowe zakupy. Być może i tak książka się w nich znajdzie ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie słyszałam o niej, ale bardzo po twojej recenzji bardzo chciałabym przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie słyszałam wcześniej o tej książce, jednak chętnie zapoznam się z jej treścią. Bardzo mnie zainteresowałaś. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Niestety nie mam aż takiego przekonania do niej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja również . Czekam na kolejne recenzje

   Usuń