środa, 28 marca 2012

[173] Kamienna Gwiazda

Autor: P.D. Baccalario
Tytuł: Kamienna Gwiazda
Wydawnictwo: Olesiejuk
Seria: Century #2
Ilość stron: 320
Czas czytania: 2 dni

Moja opinia: Baccalario jest włoskim pisarzem tworzącym literaturę dla dzieci i młodzieży. Jego książki przyniosły mu ogromną popularność. Seria Century jest jedną z moich ulubionych serii. Kiedy tylko przeczytałam pierwszy tom szybko zabrałam się za drugi. gdyż byłam bardzo ciekawa czym Baccalario zaskoczy nas tym razem.

Czwórka nastolatków, która opuściła Rzym, miasto ognia, ponownie spotka się w Nowym Jorku. Jednak ich największym zmartwieniem jest to, że zupełnie nie wiedzą, w którą stronę zrobić kolejny krok. Odzyskać skradziony bączek czy też nie? A może podjąć się wyzwania i odnaleźć Kamienną Gwiazdę? Na dzieci czeka wiele zagadek, przeszkód i intryg. Czy poradzą sobie? Jak potoczą się ich losy?

W książce głównymi bohaterami jest czwórka nastolatków o niezwykłych mocach, które odpowiadają jednemu z żywiołów jakimi są woda, ogień, ziemia i powietrze.
Elektra- mieszkająca w Rzymie potrafi spowodować spięcie prądu lub zjawisko, kiedy to w jej pobliżu pękają wszystkie żarówki. Harvey- pochodzi z Nowego Jorku, a jej umiejętnością jest słyszenie głosów zmarłych. Mistral potrafi porozumiewać się z latającymi zwierzętami za pomocą śpiewu. Oraz Sheng, który widzi postacie niewidoczne dla innych osób. Każe z nich potrafi coś innego, pochodzą z różnych części świata, a mimo to szybko się zaprzyjaźniają i znajdują wspólny język. 

Postacie zostały świetnie wykreowane przez autora i to właśnie one są największym atutem powieści. Dzięki zwinnemu stylowi jakim się posługuje ich charaktery i osobowości zostały jasno przedstawione, a to sprawia, że czytelnik może się z nimi utożsamić i tym samym ma wrażenie jak by to on był jednym z uczestników wszystkich zdarzeń. Nic nie przyciąga do lektury bardziej niż oryginalne i sympatyczne postacie.

Fabuła została w ciekawy sposób skonstruowana. Pomysł jest bardzo intrygujący, a autor umiejętnie go wykorzystał i rozbudował. Akcja toczy się bardzo szybko i można dostrzec kilka wzrotów, których czytelnik zupełnie się nie spodziewa, a to tylko wzbudza naszą ciekawość wobec dalszych losów bohaterów. Dodatkową zaletą jest język jakim posługuje się Baccalario - lekki, prosty, łatwy i przyjemny w odbiorze. 

Uwielbiam czytać książkę, gdzie odnajdę szczyptę tajemnicy, garść emocji i dawkę adrenaliny - te wszystkie cechy ma w sobie Kamienne Gwiazda i to właśnie dzięki nim jest taka wyjątkowa. Według mnie P.D Baccalario zasługuje na ogromne brawa i ukłony, ponieważ potrafi swoimi lekturami zaciekawić czytelników w różnym przedziale wiekowym. Jego utwory mają w sobie coś takiego, co przyciąga innych jak magnes i sprawiają, że na twarzach pojawia się uśmiech.

Warto również zwrócić uwagę na twardą okładkę, która powoduje, ze książka nie zniszczy się tak szybko i przez długi czas będzie w świetnym stanie. Dodatkowym atutem jest intrygująca i bogato zilustrowana obwoluta. Duża czcionka będzie służyła naszym oczom i dzięki niej książkę przeczytamy dużo szybciej.

Podsumowując:
Uważam, że Kamienna Gwiazda jest świetną kontynuacją i podobała mi się równie dobrze jak poprzednia część. Zachęcam wszystkich do zapoznania się z serią Century, gdyż przy niej możecie spędzić mile czas. Czy jesteście jeszcze dziećmi, młodzieżą czy już dorosłymi osobami to zapewniam, że każdy znajdzie coś w tej książce dla siebie. Polecam - na prawdę warto!

Opis książki:
Nowy York pogrążony w chłodzie. Harvey, Mistral, Elektra i Sheng znajdują się w holu hotelu Mandarin Oriental, znów razem. Siedzą przy stoliku z boku, przed olbrzymim oknem wychodzącym na Central Park. Mają ze sobą starą drewnianą mapę znalezioną w Rzymie. Każdy ściska w ręku starego drewnianego bączka. Są gotowi. Tylko w ten sposób mogą poznać tajemnicę i zdecydować co robić... Próbować odkryć, dlaczego zły właściciel Lucufera ich prześladuje? Odzyskać piąty bączek, który skradziono na ich oczach? A może zrobić rzecz najtrudniejszą - odnaleźć Kamienną Gwiazdę? Widzą jednak, że muszą się spieszyć. I że nie mogą się już wycofać...

5/6
8/10Książkę otrzymałam od wydawnictwa Olesiejuk, za co serdecznie dziękuję.

3 komentarze:

 1. Mimo pozytywnej recenzji i ocen nie mam na nią najmniejszej ochoty. Sama nie wiem dlaczego...

  Pozdrawiam, Klaudia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię książki tego autora, więc chętnie także sięgnę po tą pozycję;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię tego autora (głównie za Ulyssesa), dlatego też tę serię mam w planach ;)

  OdpowiedzUsuń