środa, 7 marca 2012

[160] Nie jestem seryjnym mordercą

Autor: Dan Wells
Tytuł: Nie jestem seryjnym mordercą
Wydawnictwo: Znak
Ilość stron: 256
Czas czytania: 1 dzień

Moja opinia: Nie jestem seryjnym mordercą jest książką, która już po kilku dniach od premiery zdobyła liczne pochwały, pozytywne opinie i recenzje czytelników. Zaintrygowana i zaciekawiona jednocześnie postanowiłam zapoznać się z tą powieścią chociażby ze względu na tematykę. Ale czy powieść Wells'a mogę nazwać świetną?

Głównym bohaterem jest piętnastoletni John Cleayer, który stara się być normalnym nastolatkiem jednakże różni się on od swoich rówieśników. W szkole unika kontaktu wzrokowego z kim kimkolwiek, cicho i niezauważalnie snuje się z klasy do klasy oraz przyjaźni się z chłopcem, którego w rzeczywistości nie lubi. Brzmi dziwnie prawda? Jednak jest coś jeszcze. John lubi pomagać matce i ciotce w ich zakładzie pogrzebowym. Widok przygotowań zwłok do pochówku to dla niego czysta przyjemność bowiem piętnastolatka interesuje wszystko co jest związane z seryjnymi mordercami. Gdy w miasteczku dochodzi do kolejnych zabójstw, a ciała zostają okaleczone John czuje, że musi poznać sprawcę. Potwór, którego tak silnie w sobie trzyma powoli wyrywa się i powoduje, że nastolatek nie potrafi myśleć o niczym innym jak o seryjnych morderstwach.  

„Ludzie boją się tylko innych, nigdy nie boją się samych siebie”

Książka została napisana z punktu widzenia głównego bohatera Johna dzięki czemu możemy dokładnie zapoznać się z jego przemyśleniami i poznać motywy jakimi się kieruje. Można dostrzec, że ten piętnastolatek jest zamknięty w sobie, samotny i tak na prawdę bez uczuć. Książka jest mroczna, intrygująca, przerażająca i fascynująca. Wszystkie te elementy autor umiejętnie połączył i dlatego właśnie Nie jestem seryjnym mordercą jest taką oryginalną i świetną powieścią.

Dan Wells postanowił urozmaić swoją powieść dodając do niej liczne i bardzo szczegółowe opisy. Możemy zostać wciągnięci w wir wydarzeń i stać się ich uczestnikiem. Główną zaletą tej powieści jest wartka akcja oraz dobrze rozbudowana fabuła. Wszystkie dzieje się tak szybko, że czytelnik przewracając kolejne strony ma na twarzy wyraz zdziwienia, niedowierzania i zaciekawienia. 

Język jakim posługuje się Wells jest lekki, prosty, przyjemny i łatwy w odbiorze. Świetnie wykreowane postacie, pełne napięcia sceny oraz liczne dialogi powodują, że książka staje się wartościową lekturą. Oprawa graficzna również jest dodatkowym atutem. Ciekawa okładka, estetyczne wydanie oraz dopisek "Dla fanów Dextera" spowodują, iż większość z Was będzie miała na tę książkę ogromną chętkę.

Opis książki: Miasteczkiem Clayton wstrząsa seria tajemniczych morderstw. To moja obsesja. Muszę się dowiedzieć, kto zabija. Mój terapeuta twierdzi, że sam mam cechy seryjnego mordercy. 95% procent seryjnych morderców w dzieciństwie unikało ludzi, podpalało i dręczyło zwierzęta, ale to przecież nie oznacza, że każde pokręcone dziecko wyrasta na zabójcę, prawda?
John Cleaver, lat 15, diagnoza: antyspołeczne zaburzenia osobowości/ obsesyjnie zainteresowany seryjnymi mordercami/ może być niebezpieczny.
Nie jestem seryjnym mordercą. Ale mógłbym nim być.

5/6
7/10


Książkę otrzymałam od wydawnictwa Znak Emotikon, za co serdecznie dziękuję.
7 komentarzy:

 1. Coś mnie do niej ciągnie.. :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę ją mieć, coś czuję, że mi się spodoba. Dawno nie czytałam podobnej książki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam o tej książce, jednak na razie daruje ją sobie.:D

  OdpowiedzUsuń
 4. Za niedługo zacznę czytać, mam nadzieję, że będzie mi się podobać ;]

  Pozdrawiam i zapraszam, Klaudia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Niedawno szukałam tej powieści w księgarni i już była wykupiona. Szkoda, bo czytałam już wiele pozytywnych recenzji.

  OdpowiedzUsuń
 6. Sporo słyszałam o tej książce i mam wielką ochotę ją przeczytać :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Jakoś nie mogę się przekonać pomimo tylu pozytywnych recenzji.

  OdpowiedzUsuń