poniedziałek, 5 marca 2012

[159] Tajemnice Skyle

Autor: Agnieszka Grzelak
Tytuł: Tajemnice Skyle
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Ilość stron: 392
Nr. tomu: IV
Czas czytania: 2 dni

Moja opinia: Agnieszka Grzelak- Ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie, ale od dziecka marzyła o pisaniu książek. Już w szkole, a potem na studiach, pisała opowiadania, które dawała do czytania przyjaciołom. Jest autorką popularnych bajek profilaktycznych. Oprócz pisania zajmuje się wszelkimi rodzajami sztuki użytkowej – maluje na szkle i porcelanie, haftuje, szydełkuje, szyje patchworki. Jej wielką pasją jest ogród, będący również inspiracją dla jej obrazów akwarelowych.*

Mori Sedun podczas pobytu na wyspie Skyle brała udział w najważniejszym święcie czyli Festiwalu Tańca. Pod koniec pokazu dziewczyna zamieniła się na chwilę w zielony płomień. Od tego momentu jest znana na wyspie, gdzie postanowiła zamieszkać by odkryć jej wszystkie tajemnice. Mori zaczyna zadawać sobie pytania, które bardzo ją nurtują. Czy legendy o Świetlistych Istotach były prawdziwe? Kim była tajemnicza królowa Lairn? Skąd biorą się niezwykłe uzdolnienia niektórych wyspiarzy? Ale czy jedna dziewczyn może poznać odpowiedzi na wszystkie te pytania? Dowiedzie się tego po przeczytaniu tej książki. 

Historia Mori Sedun jest tak naprawdę tylko przykładem ponieważ czytając książkę poznajemy też innych bohaterów. Dark był chłopakiem Mori natomiast teraz wyjeżdża w niebezpieczną podróż archeologiczną. Beatrycze ma zaborczą matkę dlatego nie ma tak naprawdę własnego, prywatnego życia. Jest również Art, który po poznaniu Barona zmienia się, a jego dziwne zachowania nie są podobne do jego osoby. Autorka świetnie wykreowała bohaterów. Ich charaktery i osobowości są odmienne co jest dużą zaletą dla powieści. 

Fabuła została w ciekawy i prosty sposób skonstruowana przez co już po kilkunastu stronach byłam wciągnięta w powieść bez reszty. Język jakim posługuje się autorka jest lekki, przyjemny i łatwy w odbiorze dzięki czemu czytelnik może poczuć się jak by to on był uczestnikiem wszystkich zdarzeń. Zmienna narracja powoduje, że wzrasta w nas ogromna ciekawość i ochota poznania kolejnych rozdziałów. Autorka umiejętnie pokazuje, że potrafi wywołać na naszych twarzach szeroki uśmiech. 

Z doświadczenia wiem, że Polscy autorzy nie do końca potrafią zaskoczyć i zauroczyć swoich czytelników. Jednakże Pani Agnieszka Grzelak umiejętnie posługuje się piórem,a jej powieści czyta się z ogromną przyjemnością i ciekawością. Uwielbiam kiedy czytana prze mnie książka wywołuje emocje i uczucia- do takich należy Tajemnice Skyle.

Oprawa graficzna jest świetna. Ładna, delikatna i ciekawa okładka, zachęcający opis wydawcy oraz estetyczne wydanie powodują, że większość czytelników będzie miała ochotę sięgnąć po tę pozycję. Tajemnice Skyle jest lekturą lekką i przyjemną na wiosenne dni. Jestem bardzo zadowolona i szczęśliwa, że miałam możliwość zapoznania się z twórczością Agnieszki Grzelak. Polecam- na prawdę warto!

*Opis autorki pochodzi ze strony internetowej wydawnictwa.

Opis książki:
Mori Sedun, zafascynowana niezwykłą atmosferą wyspy Skyle, postanawia na niej zamieszkać, co staje się przyczyną kłótni i niemalże zerwania z Darkiem Holmanem. Mori dołącza do zespołu tancerek, próbując jednocześnie zgłębić tajemnice, jakich pełna jest wyspa. Ma przeczucie, że większość z nich wiąże się z Corredo – krainą, za którą nieustannie tęskni. Zagadki mnożą się na każdym kroku. Dlaczego jasnowłose kobiety nie mogą brać udziału w występach tanecznych? Kim była tajemnicza królowa Lairn? Skąd biorą się niezwykłe uzdolnienia niektórych wyspiarzy? Czy występujące w miejscowych legendach Świetliste Istoty naprawdę istniały? A jeśli tak - skąd przybyły? Wszystko to bardzo zajmuje Mori i pomaga choć na chwilę zapomnieć o konflikcie z Darkiem, który wyruszył na niebezpieczną wyprawę archeologiczną do tajemniczych ruin zagrzebanych pod piaskami pustyni w pobliżu oazy Vadi-Kadal.

5/6

9/10

Książkę otrzymałam od wydawnictwa Prószyński i S-ka, za co serdecznie dziękuję.

7 komentarzy:

 1. Kusisz! Chętnie przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wysoka ocena... zachęcająca recenzja... nic tylko brać i czytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przeczytałam dwie ostatnie części i muszę zapoznać się z wcześniejszymi tomami.

  Pozdrawiam, Klaudia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Taka lub podobna okładka ostatnio mi wpadła w oko, jednak odpuściłam ją sobie. Po tak zachęcającej recenzji trochę żałuję, chociaż właściwie sama nie wiem...

  OdpowiedzUsuń
 5. Z chęcią przeczytam lekką i przyjemną książkę, gdyż taka akurat jest idealna na mój aktualny, szalony tryb życia.

  OdpowiedzUsuń