sobota, 18 lutego 2012

[151] Cztery pory lata

Autor: Renata L. Górska
Tytuł: Cztery pory lata
Wydawnictwo: Replika
Ilość stron: 416
Czas czytania: 3 dni

Moja opinia: W dzisiejszych czasach coraz częściej między dwojgiem ludzi, którzy wzajemnie darzą się miłością dochodzi do konfliktów przez co ich związki się rozpadają. Idealne i szczęśliwe pary można spotkać rzadko aczkolwiek takie również istnieją. Większa część naszego społeczeństwa, a zwłaszcza młodzi ludzi wybierają bycie singlem. Uważają, że tak jest wygodniej żyć ponieważ nie ma się na głowie obowiązków i nie trzeba się o wszystko martwić. Więcej na ten temat Renata L. Górska przedstawiła w ciepłej i sympatycznej powieści ''Cztery pory lata''

Główną bohaterką jest Kornelia. Kobieta pracuje w księgarni, a wolny czas spędza z przyjaciółmi. Dobiega już trzydziestki, a mimo to nadal jest singielką. Uważa, że jest sama ale nie czuje się samotna- zupełnie inne zdanie mają na ten temat jej trzy przyjaciółki: Gosia, Dorota i Iga. Wszystkie uważają, że jedyne co Neli to szczęścia potrzeba to męskie ramie, które otoczy ją miłością i ciepłem. Dziewczyny wyszukują kolejnych adoratorów dla swojej przyjaciółki, a Kornelia dla swojego świętego spokoju spotyka się z kolejnymi mężczyznami polecanych przez koleżanki. Nic nie jest takie proste- Nela odrzuca nawet Piotra, który jest czystym ideałem. Gosia, Dorota i Iga uważają, że ich przyjaciółka po prostu boi się angażować. Czy Kornelia w końcu przełamie się i otworzy swoje serce dla jakiegoś mężczyzny? Czy jej ukochanym okaże się wspaniały Piotr, który znajduje się na szczycie listy mężczyzny polecanych przez przyjaciółki?

Za oknem pół metra śniegu- biało, mroźno. W jeden z zimowych dni postanowiłam zapoznać się z twórczością Pani Górskiej rozpoczynając od ''Cztery pory lata''. Spodziewałam się ciepłej, przyjemnej książki o życiu. Takową też dostałam- mimo, iż za oknem minusowa temperatura książka Pani Renaty wywołała we mnie falę ciepła i pozytywnych emocji.

Główną zaletą jest to, że Pani Górska umiejętnie posługuje się piórem. Jej styl pisania jest przyjemny i lekki dzięki czemu w pełni można zanurzyć się w powieści nie przejmując się trudnym językiem ponieważ taki tu nie występuje. Drugą pozytywną cechą jest ciekawa fabuła- przemyślana i w pełni wykorzystana. Oraz świetnie przestawiona atmosfera małych miejscowości gdzie wszyscy o wszystkim wiedzą. A po świeże informacje wystarczy wyjść do pobliskiego sklepu i już wiadomo o wszystkich plotkach dnia. Ale jedną z zalet mieszkania w takiej miejscowości jest to, że możemy tam spotkać przyjaciół którzy będą z nami jeszcze przez długie lata. W przypadku Kornelii tak było- miała trzy wspaniałe przyjaciółki, które były z nią na dobre i złe bez względu na okoliczności. 

Dzięki książce Pani Renaty wiem, że to miłość, rodzina, przyjaźń i zaufanie powinny być w życiu człowieka najważniejsze. Idealnym przykładem są tytułowe bohaterki powieści ''Cztery pory lata''- Iga, Dorota, Gosia i Kornelia znają się od wielu lat i zawsze mogą na siebie liczyć. Mam nadzieję, że w przyszłości również będę miała takich wspaniałych przyjaciół, którzy będą ze mną nie zważając na wszystko. Drugim priorytetem jest rodzina bo to ona jest tak na prawdę najważniejsza. Szczęśliwa i wyrozumiała rodzina na, którą zawsze można polegać to bardzo istotna rzecz. Po przeczytaniu ''Cztery pory lata'' na te sprawy spojrzałam z zupełnie innej perspektywy.

Książka ''Cztery pory lata'' wzbudza w czytelniku rozmaite uczucia i emocje. Jest to na prawdę rewelacyjna książka dopracowana w każdym calu. Jedyne co mi się nie spodobało to bardzo mała czcionka przez co czas czytania wydłużył się do kilku dni. Jednak wszystko wynagradza mi ładna i ciesząca oko okładka oraz estetyczne wydanie. Już zacieram rączki na myśl, że na półce czeka kolejna powieść Pani Renaty, którą mam zamiar przeczytać na dniach. Polecam!

Opis książki: Kornelia jest samotną młodą kobietą ceniącą niezależność i unikającą
Nowoczesna kobieta:
* nie pracuje za grosze – realizuje się zawodowo;
* nie jest samotna – jest singielką;
* nie ucieka od odpowiedzialności – ceni sobie niezależność.
Taka właśnie jest Kornelia. Jak to zwykle w życiu młodych i niezależnych bywa, jej rodzina i znajomi wiedzą lepiej, jak powinna ułożyć sobie życie. Przyjaciółki – zupełnie niespodziewanie – popychają ją w ramiona odpowiedniego faceta. Chyba. Tylko czy Nela naprawdę jest już gotowa na miłość?
Jakby tego było mało, szybko okazuje się, że romanse to najmniejszy problem, jaki niesie ze sobą nadchodzące lato. Nowe okoliczności grożą utratą wszystkiego, co zna i kocha.

6/6
9/10Książkę otrzymałam od wydawnictwa Replika, za co serdecznie dziękuję.


7 komentarzy:

 1. Jeśli spotkam w bibliotece to na pewno przeczytam, ale specjalnie szukać nie będę. Świetna recenzja!

  Pozdrawiam ciepło i zapraszam do mnie:

  papierowyazyl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. No, no...będę musiała przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdecydowanie chcę poznać twórczość tej autorki i powyższą książkę mam ogromną ochotę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mimo że nie przepadam za polskimi powieściami, to Twój opis tej książki zachęcił mnie do jej przeczytania. Będę miała ją na uwadze :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Takie czytadło dobre na długi wieczór, czasem po nie sięgam, więc może, może.

  OdpowiedzUsuń
 6. Brzmi super. Z chęcią przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Z chęcią ją przeczytam, gdyż Twoja recenzja jest bardzo zachęcająca.

  OdpowiedzUsuń