wtorek, 24 stycznia 2012

[142] Czas tajemnic

Autor: Marcel Pagnol
Tytuł: Czas tajemnic
Wydawnictwo: Esprit
Ilość stron: 360
Czas czytania: 2 dni

Moja opinia: Z twórczością Marcela Pagnola miałam już okazję się zapoznać. Tym razem czytając ''Czas tajemnic'' ponownie utwierdziłam się w przekonaniu, że autor świetnie operuje językiem i potrafi zaciekawić czytelników swoją historią. Po raz drugi wybrałam się do Prowansji by z niedalekiej odległości obserwować wydarzenia opisywane w powieści. Kolejne lato wiąże się z nowymi zmianami w życiu Marcela...

Te wakacje są zupełnie inne od poprzednich. Teraz Lili nie ma czasu na zabawy, łapanie owadów czy włóczenie się po okolicy ze swoim przyjacielem Marcelem. Musi bowiem pomagać swojemu ojcu przy żniwach dlatego Marcel początkowo pomaga mu lecz pewnego dnia coś się zmienia. Chłopak poznaje Izabellę i zakochuje się w niej na zabój. Zaczyna zaniedbywać rodzinę oraz rodzeństwo z czego Paweł jest szczególnie zazdrosny. Marcel ma wkrótce rozpocząć naukę w liceum, a mimo to wciąż chodzi z głową w chmurach. Co jeszcze wydarzy się w życiu chłopca? Czy odnajdzie się w nowej szkole? 

''Czas tajemnic'' to kolejna odsłona wspomnień Marcela Pagnola. Tym razem mamy okazję obserwować chłopca jak dorasta co wiąże się z pierwszymi miłościami, rozterkami oraz nową szkołą. W życiu Marcela zachodzi dużo nowych zmian. Autor umiejętnie przywołuje wspomnienia, które czyta się z lekkością i przyjemnością dzięki łatwemu językowi.

Powieść Pagnola jest przepełniona ciepłem. Pozwala przypomnieć sobie te chwile jak całymi dniami biegaliśmy na podwórku bawiąc się z rówieśnikami w najróżniejsze zabawy. Czas zatrzymuje się, a my możemy z uśmiechem na twarzy czytać tę znakomitą książkę.

Zaskakującym elementem są bohaterowie. Prości aczkolwiek sympatyczni i świetnie wykreowani. Mogę szczerze przyznać, że ta część podobała mi się bardziej niż poprzednia. Może o tym zadecydował motyw dorastania. Mile było poczytać o Marcelu, który zamiast myśleć o zabawie w Indian głowę miał przepełnioną myślami o pięknej Izabeli. Jestem zaskoczona z jaką łatwością Pagnol opisał wszystkie wspomnienia. Język jego jest proty, ciekawy i przyjemny.

Czytając ''Czas tajemnic'' na pewien czas możemy zapomnieć o szarej rzeczywistości i przenieść się w krainę pełną wspomnień. Książkę mogę polecić wszystkim, którzy lubią ciepłe, proste i bardzo ciekawe historie. Marcel Pagnol serwuje nam kolejną dawkę wspomnień z dzieciństwa. Jeśli czytaliście część poprzednią ta również wam się spodoba! Polecam

Opis książki: Beztroskie lato, niezapomniany zapach tymianku i lawendy, majestatyczny cień Taoumé: pozornie w życiu dorastającego Marcela niewiele się zmieniło, a jednak...
Jego ukochany przyjaciel Lili nie może już całymi dniami wędrować z nim po wzgórzach wśród ogłuszającej muzyki cykad, ponieważ pomaga w pracy swojemu ojcu. Zaś sam Marcel poznaje Izabellę - i przeżywa swoje pierwsze młodzieńcze zauroczenie.
Tymczasem wielkimi krokami zbliża się nowy rok szkolny - Marcel ma rozpocząć naukę w liceum i jako ambitny młodzieniec chce przynieść chlubę ojcu-nauczycielowi. Nie spodziewa się jednak, jak trudno będzie wdrożyć się w nowe zasady - i nauczyć się je łamać bez ponoszenia kary..

5/6
9/10


Książkę otrzymałam od wydawnictwa Esprit, za co serdecznie dziękuję.

1 komentarz:

  1. Jestem właśnie w trakcie czytania pierwszej części, ale i tą mam w planach ;D

    OdpowiedzUsuń