poniedziałek, 16 stycznia 2012

[135] Koniec gry

Autor: Anna Onichimowska
Tytuł: Koniec gry
Wydawnictwo: Znak
Ilość stron: 206
Czas czytania: 1 wieczór
Premiera: 26.01.2012

Moja opinia: Kilka dni temu listonosz dostarczył mi książkę- ''Koniec gry''. Bardzo się ucieszyłam i wieczorem zabrałam się za czytanie. Po dwóch czy trzech godzinach książka była już przeze mnie przeczytana. Na wstępie zaznaczę ,że byłam bardzo zaskoczona książką, gdyż spodziewałam się zwykłej młodzieżówki. Co takiego skrywa ta książka?  Czy ''Koniec gry'' jest warte przeczytania?

''W niedzielę rozstałem się z moją ukochaną Renią, której w tym miejscu dziękuję za wszystkie wspaniałe chwile i życzę dużo szczęścia. Kłopot ze mną polega na tym, że nie wiem jeszcze czy wolę być z kobietą, czy mężczyzną, co Reni trudno było zaakceptować. Wcale jej się nie dziwię! Pozdrawiam wszystkich!''

Głównym bohaterem książki jest osiemnastoletni Aleksander. Jest on chłopakiem najgorętszej dziewczyny w szkole na czym zyskuje sympatie swoich kolegów. Jego brat bliźniak- Andrzej jest zupełnym jego przeciwieństwem. Oboje nigdy się ze sobą nie dogadywali ,a w ich domu często gęsto dochodziło do kłótni. Na wakacje Aleksander postanawia wyjechać do Londynu by zarobić trochę pieniędzy. Po powrocie coś dziwnego zaczyna się z nim dziać. Niby kocha swoją dziewczynę ,ale jednocześnie w jakiś sposób przyciągają go chłopcy. Alek nie wie jak ma się zachowywać ani komu zwierzyć. Po tym jak wszyscy się dowiadują ,że chłopak jest gejem- zostaje wyrzucony ze szkoły oraz z domu. Kto da mu dach nad głową? Czy Aleksander ma szansę na normalne życie?

Anna Onichimowska porusza w swojej książce dość trudny temat z, którym coraz częściej mamy do czynienia. Poznajemy grupkę bohaterów, którzy są ciekawie skonstruowani i mają odmienne charaktery co bardzo dobrze wpływa na fabułę. Dodatkowo styl autorki jest bardzo prosty i nieskomplikowany. Wszystko dzieje się w ''Naszych czasach''  co bardzo ułatwia nam czytanie i choć przez chwilę możemy się postawić w roli Aleksandra. Narracja pierwszoosobowa prowadzona przez Alka jest bardzo dobrym pomysłem, gdyż wydarzenia możemy poznawać z jego perspektywy i odczuwać te same emocje co on.

Historia Aleksandra jest przedstawiona w prosty aczkolwiek ciekawy sposób. Duża czcionka i łatwy język szczególnie ułatwiają czytanie. Okładka jest na czasie przedstawiająca okienko z przykładowego portalu społecznościowego. Książka jest bardzo fajną i lekką lekturą na godzinkę czy dwie. Polecam

Opis książki: W swojej najnowszej powieści dla nastolatków Anna Onichimowska dotyka niezwykle trudnego problemu dotyczącego coming outu młodego chłopaka. W mądry, wyważony sposób pokazuje dramat Alka, który jest gejem, subtelnie kreśli jego powikłaną drogę prowadzącą do ujawnienia seksualnej orientacji. Niezwykłym atutem książki jest osadzenie jej tu i teraz, w przeciętnej, tradycyjnej polskiej rodzinie oraz świetna, oszczędna forma literacka

4+/6
6/10

Za przedpremierowy egzemplarz serdecznie dziękuję wydawnictwu Znak Emotikon.


4 komentarze:

 1. Od dawna przymierzam się do książek tej autorki, więc chętnie przeczytam tę książkę :D

  Pozdrawiam i zapraszam do mnie:
  papierowyazyl.blogspot.com ;D

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja również mam u siebie tę książkę, ale jeszcze nie miałam okazji jej przeczytać. Mam nadzieję, że zaraz taka się znajdzie ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Szczerze powiedziawszy nie mam większej ochoty na tę książkę. Niewiele również o niej słyszałam wcześniej, ale jakoś nie przekonuje mnie tematyka. Może prędzej, czy później zerknę i do tej książki, kto wie? :)

  OdpowiedzUsuń